נשים מובילות לשלום וביטחון / שרית בלום

בשנת 2000 התקבלה במועצת הביטחון של האו”ם החלטה 1325 אשר הדגישה את חשיבות השתתפות נשים במוקדי קבלת החלטות לקידום פתרון סכסוכים בעימותים אלימים. הרקע להחלטה היא התפיסה, המבוססת על מחקרים ודוגמאות מהעולם, המלמדים כי השתתפות נשים במו”מ לפתרון סכסוכים מובילה לסיכויים גדולים יותר להגיע להסדרים יציבים.

לאור ההחלטה הזו  יתקיימו במשך השנתיים הקרובות תשעה סמינרים להדרכת נשים כחלק מפרוייקט חדשני וייחודי שבו יירתמו 500 נשים ממגוון הקבוצות, המגזרים והקולות של החברה הישראלית במטרה להוביל לשינוי ולשיח על שלום ובטחון – שיח שממנו נשים מודרות בדרך כלל. הכוונה היא להמשיך בשיח זה גם לאחר הסמינר על ידי העלאת פעילויות ציבוריות וקהילתיות על מנת להרחיב את השתתפות הנשים במעגלים אלו.

הארגונים השותפים לפרוייקט הם :

עמותת איתך مَعَ كِ )מעכי( – משפטניות למען צדק חברתי  המקדמת זכויות נשים ופועלת להשמעת קולן של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסיה בזירה המשפטית והציבורית.

מדרשת אדם – ארגון חינוכי ארצי הפועל למען קידום הדמוקרטיה והשלום, ולביסוס תפיסת עולם המכבדת את זכויות האדם והאזרח.

תנועת נשים עושות שלום – תנועת שטח המשמיעה את קולן של נשים במטרה לקדם הסכם מדיני.

בונות עתיד1

במאי השנה התכנסו 50 נשים במרכז ציפורי בירושלים לסמינר הראשון. הגענו למקום מלאות התרגשות, התלהבות ורצון עז להיפגש, ללמוד, להבין ולמצוא את הדרך הלאה על מנת להביא לשינו במדיניות, בחברה ובשיח הציבורי. קבלת הפנים הייתה מאירת עיניים וחמה – קפה ועוגות מוכנים לקראתנו.

היה זה מפגש  מיוחד של נשים מהצפון והדרום, מערים, כפרים וקיבוצים, נשים חילוניות, דתיות וערביות משמאל, מהמרכז ומימין, נשים שהביאו איתן ניסיון מגוון מתוך קשת רחבה של עיסוקים. השיח בינינו היה ערני, פתוח ומכיל. הסדנאות  הפגישו אותנו עם מידע חדש, אירועים היסטוריים, ידע על הסכסוך ומקורותיו, שלום ושוויון, ובעיקר נקודות מבט אחרות, מקוריות, מרתקות ולעיתים מאתגרות. במיוחד עמדה במרכז הדברים נקודת המבט הנשית שהובילה למחשבה על האחר, על זכויות אזרחיות, על חופש התנועה והבחירה ולהבנה על מה  בדיוק יש צורך לדבר כאשר השיח סובב סביב נושא השלום.

הציפיות מאתנו, המשתתפות, וגם מהמארגנות, היו גבוהות, השאיפות והרצון לעשות אפילו גבוהים יותר.  הנושאים שהועלו לדיון  היו בעלי משקל רב כגון סיום הכיבוש, שיפור הדמוקרטיה בישראל, חינוך למיניות בריאה, קירוב לבבות בין הישראלים והפלסטינאים, העצמה אישית, השפעה על חוסר הסובלנות הקיים בישראל על דעות שונות מהמקובל, שיפור צביון המדינה ושוויון הזכויות בין המגזרים השונים שבה, לימוד השפה הערבית, שיפור ההסברה, מיגור הגזענות. בקיצור לצאת מתוך התקיעות שבה נמצאת המדינה בשלב זה. אך לא הכל היה כבד משקל – הערב החברתי הבליט גם את הצד ההומוריסטי של המשתתפות והעלה חיוך וצחוק על פני כולנו.

שמענו הרצאות מרתקות. עו”ד נטע לוי – מנהלת הפרויקט לקידום יישום החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו”ם – דיברה על ההחלטה  ועל הצורך לערב נשים בהליכי שלום וביטחון.  החלטה 1325 מקדמת ייצוג נשים שוויוני ממגוון קבוצות בכל מוקדי קבלת החלטות ובייחוד בנושאי מדיניות חוץ ובטחון. היא תומכת בהגנה על נשים מפני כל סוגי האלימות ממנה הן סובלות ומאיצה להכליל פרספקטיבות מגדריות בהליכי קבלת החלטות על מנת למנוע סכסוכים.

לנוכח הסכסוך הישראלי-פלסטיני המתמשך והייצוג הנמוך של נשים במוקדי קבלת החלטות, החלטה 1325 מאוד רלוונטית כמובן למציאות הישראלית.  בשנת 2012 החל מהלך לקידום ויישום החלטה 1325 בישראל בהובלת איתך-מעכי. התוכנית שהוגשה בשנת 2013 כוללת ייצוג נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה במשרדי הממשלה ובגופים העוסקים בנושאי בטחון ומדינות חוץ, הטמעת ניתוח מגדרי בכל מוקדי קבלת ההחלטות, הגנה על נשים מפני סוגי אלימות שונים במרחבים הפרטיים והציבוריים, מניעת סכסוכים אלימים ומיגור הגזענות.

במשך השנים ארגוני הנשים הובילו כברת דרך לשיפור הייצוג של נשים במוקדי קבלת החלטות, אולם יש עוד הרבה עבודה כדי להוביל כאן לשינוי ממשי ופריצת דרך בקידום הסכם שלום בר-קיימא.

תמי מולד חיו – עיתונאית ופעילה חברתית – דיברה על מדיה מקדמת שלום ועד כמה זה חשוב לקבוע לעצמנו מטרה וחזון ברורים ומסרים משותפים, ובעיקר לדעתי, עד כמה זה חשוב ללמוד לזהות את החסם אצל האחרים לקבל את דעותינו ואיך  להתמודד עם חסמים שכאלה.

סוף שבוע זה נתן הרבה השראה, אני מאמינה שהמשתתפות יצאו ממנו עם התחושה שכל אחת מאתנו איננה לבד. יש נכונות בין עוד הרבה נשים להביא לשינוי ולשיפור בחיינו ובחיי שכנינו. אני מאמינה שאם נרתום וננתב את האנרגיה, הרצון העז והידע של כולנו נביא לכך שכל האדוות הקטנות שכל אחת מאתנו מסוגלת ליצור  במעגל חייה תהפוכנה לגל צונמי אדיר שאכן יביא לשינוי לטובה בארץ בה אנו רוצות לחיות.

שרית בלום