מקרבות נשים בדואיות בדרום / פנינה דובו

הסרט על מאבקן של נשות ליבריה למען השלום הוקרן בלקייה בפני קהל מעורב של נשים ערביות ויהודיות

כעשרים נשים מלקייה התאספו יחד עם תומכות בתנועת נשים עושות שלום מיישובי הסביבה, באוהל רקמת המדבר, לצפות בסרט PRAY THE DEVIL BACK TO   HELL(גרשו את השטן חזרה לגיהינום). ההקרנה התאפשרה בזכות שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין נשים עושות שלום לבין העמותה לשיפור מעמד האישה בלקייה , שאחד מהפרוייקטים שלה הוא רקמת המדבר. מפעל זה של העמותה, הפועלת למען שיפור מעמדה הכלכלי והחברתי של האישה הבדואית, מעסיק כ-160 נשים מלקייה ומהכפרים הסמוכים, בעבודות רקמה בדואית מסורתית.

יפעת ניימן שהנחתה את המפגש פתחה ואמרה: “אנו נרגשות ומעריכות את נחישותכן להגיע לכאן היום, למרות מזג האוויר הגשום. נחישות כזו תראו גם בסרט שנקרין לפניכן היום. אנו רואות חשיבות רבה למפגש זה, ולהצטרפותכן למגוון רחב של נשים בתנועה: מימין ומשמאל, חילוניות ודתיות, ערביות ויהודיות. אתן מהוות גשר בינינו לבין שכנותינו הפלסטיניות, אך לא פחות מזה, באנו לכן כדי ללמוד לדבר בינינו, האחת עם השנייה”.

מפגש לקיה

“אחרי שצפיתי בסרט, התקשרתי לחברה שלי בעזה, אתה אני מקיימת  שיחות קבועות, וסיפרתי לה על הקבוצה שלנו. הצעתי לה להקים קבוצה כזו גם בעזה, ולקיים קשר בין שתי הקבוצות, כאן ושם. חברתי  אמרה שהיא לא בטוחה אם אכן יש אצלנו אנשים שמאמינים בשלום ובוטחים בו, אבל הוסיפה שגם אצלם יש נשים חזקות שיכולות לסייע לשלום…”, סיפרה בסמה, מנהלת בית ספר בלקייה, בשיחה  שנערכה באוהל.

סדנת מגוון ברהט – 1/5/2016

סדנת מגוון התקיימה באחרונה ברהט, בהשתתפות 5 נשים ערביות מרהט ושמונה נשים יהודיות. את המפגש הנחו יעלה רענן, יהלומה זכות וחנאן אל קרינאווי.

סדנת מגוון רהט

המפגש נערך במתכונת של סדנה. בתחילה התחלקנו לזוגות וכל זוג התבקש למצוא שני נושאים משותפים בין השתיים. לאחר מכן התבקשה כל משתתפת לספר על אירוע בחייה בו חשה שפעלה כמנהיגה. בהמשך הסבירה יעלה מהו מגוון ומדוע הוא מהווה מושג מרכזי כל כך בחיי התנועה. הדיון שהתפתח בנושא נגע בין היתר בסוגיות של זהות והפך לקראת סופו סוער למדי כאשר נקודות המחלוקת לא היו דווקא בין ערביות ליהודיות. אם לסכם, המפגש היה מעורר ומרתק, גם אם פה ושם הושמעו בו מלים קשות. יחד עם זאת, האווירה הייתה טובה והנשים התבטאו בפתיחות רבה, כדבר אישה אל רעותה.