מסע השלום – סיפור דרך בדרום / חגית לביא

מסע השלום של תנועת נשים עושות שלום יתקיים במשך שבועיים החל מיום ראשון ה-24/9 עם צאת ראש השנה ועד ליום ראשון ה-8/9 בחול המועד סוכות.

במסע השלום אנו מספרות את הסיפור העתיק על הקשר בינינו לבין שכנינו, צאצאי אברהם אבינו המשותף והאמהות שרה והגר.sara and hagar

כי כאן, בנגב, היכן שהתרחשו האירועים המיתים שהובילו לסכסוך בין שני העמים האחים, אנו מבקשות ללכת מחדש ולהזכיר לנו ולמנהיגינו שכמו בכל משפחה טובה אפשרי והכרחי לדבר ביחד, להקשיב מחדש, להבין אחרת, לסלוח ולהושיט ידיים לשלום.

במהלך המסע הדרומי, אנו, נשים עושות שלום יהודיות וערביות, נעבור ונספר את הסיפור המשותף של העבר כדי ליצור הווה ועתיד חדש. נתחיל בשדרות, נעבור באתרים היסטוריים, בישובים כפריים, בעיירות דרומיות ובכפרים בדואים בנגב המרכזי. נלך בשביל אברהם כדי לספר על מה שהתרחש בחבל הארץ הזה לפני 4000 שנה ושמשפיע על חיינו עד היום. בסיומו של המסע הדרומי נגיע לערבות ים המלח ונצעד יחד עם השותפות הפלשתיניות שלנו אל כפר השלום. שם, באוהל שרה והגר נצא בקריאה משותפת למנהיגי שני העמים להעז ולפתוח משא ומתן כדי ליצור הסכם מדיני מכובד ומכבד לשני הצדדים, ובשותפות עם נציגות הנשים בהתאם לתקנה 1325 של מועצת הביטחון באו”ם.

פירוט נקודות במסלול שבהן נפגש עם הנרטיב העתיק:

(זו לא התכנית כולה אלא רק נקודות ההדרכה הקשורות בספור אברהם שרה והגר)

24/9 בשעה 12:00 – חניון רעים בנחל גרר.

נחל גרר זורם ממזרח למערב ומנקז את אזור להב, להבים, רהט, עובר ליד חניון רעים ונשפך לים תיכון. במקום הזה התקיים המפגש בין אבימלך מלך גרר לאברהם ושרה. על הריב ביניהם, על הפשרה והקיום המשותף שהשכילו ליצור מסופר בבראשית פרק כ’.

25/9 בשעה 14:00 – באר הגר / ביר רחמה

סיפור גירוש הגר וישמעאל למדבר ובאר המים שהצילה את חייהם  [בראשית כ”א פסוקים י’-כ”א] הדרכה: אילנה ביטון

26/9 – בשעה 10:00 – באר אברהם בבאר שבע Beersheba_Beer_Avraham

ספור הסכם חלוקת הבארות בין אבימלך מלך גרר  לאברהם. ספור החתימה על מגילת  השלום של סאדאת, מובראק סגנו, בגין והנשיא נבון בבאר-שבע

27/9 – בשעה  10:00 מאום לטיף ללקיה

הליכה בשביל אברהם The Abraham Path – דמותו של אברהם, מהווה השראה לדרך של דו-קיום ושל הבנה. כך ללא ספק חושב יוזם נתיב אברהם, וויליאם אורי (William Ury), מומחה בעל שם עולמי בפתרון סכסוכים ומנהל הפרויקט הבינלאומי לגישור בבית הספר למשפט באוניברסיטת הרווארד. אורי התחיל לגלגל את הרעיון כבר ב-2003, והיה בין מקימי ארגון נתיב אברהם.

על מציאת התוואי ויצירת השביל בישראל – יעלה רענן

ציטוט בנושא זה: “אחת ממטרות הפרויקט בישראל היא קידום של תיירות תרבות, או תיירות הנשענת על נרטיב, מונח הצובר כיום תאוצה בעולם הטיילות’ אברהם, אבי האמונה באל אחד, הוא נרטיב מצוין, שיוכל להביא לכאן תיירים בני דתות שונות”. (הארכיאולוג אבנר גורן).

28/9 – שקיעה בזמן מדבר sunset desert

מפגש סליחות  – הנחיה: אפרת שר שלום הנגבי שכתבה לפני 6 שנים את הפואמה “אחותי את – שירת הגר”. ספר שירה שמוקדש ל“בני אברהם, היו אמיצים, אוהבים וסולחים”

הספר מסתיים בצוואת הגר:

נשות הבנים קראתי לנשקן ואמר:

והיה בבוא יום מדון

ותשכח אהבת יצחק וישמעאל

ואחזו בני בנים בחרב וריב

ועצרתן אותם יחדו

לא ילחמו!”

לבני נשקתי וברכתי

ואשא דברי:

שנינו לבנים

בלכתכם בדרך

בשכבכם

ןבקומכם

ישמעאל ויצחק אחים!”

1/10 – בשעה 13:00 בקומראן

מגילות קומראן

על מציאת המגילות של כת מדבר יהודה. העתקת ספרי התנ”ך. בידול והפרדה בתקופת בית שני שהביאה למלחמת אחים לעומת הרצון למצוא את המאחד והמשותף בפעילות של נשים עושות שלום..

 

 

 

8/10 – 11:00 אוהל שרה והגר בצפון ים המלח   

מפגש עם הנשים הפלשתיניות – אירוע מרכזי 

hagar and sara tent