מלכה בלושטין: ליצור קשר, לחשוב מחוץ לקופסא ולתעד

נולדתי כבת בכורה להורי יוסף וציונה אסא-קושמרו, ממקימי קיבוץ ניר-אליהו בשרון. כילדה ונערה קיבלתי מההורים ומהקיבוץ ערכים של קבלת האחר והשונה. אבי שעלה מרומניה דובר שש שפות ואמי שעלתה מתורכיה דיברה צרפתית, לדינו, תורכית ואנגלית. שניהם אמצו בשנות השישים מתנדבים מחו”ל ואת  ארגון ”כפרה“ מגרמניה. אמי שליבה נכמר אימצה גם בני גרעין ועולים חדשים בודדים שהגיעו לקיבוץ. כך ספגתי אוירה קוסמופוליטית על הדשא מתחת לעץ הסיגלון. גם אני תרמתי את חלקי כשהתנדבתי לפני הצבא לשנת שרות בגרעין עודד מעלות –תרשיחא. ב-1977 נישאתי ועברתי לקיבוץ שניר בעמק החולה והיום אני אם לשלושה ילדים יצירתיים ומיוחדים. שנים עסקתי בהקניית ידע לילדים בשניר ובקיבוצי הגליל העליון. בעקבות פיטורין הפכתי לעובדת עצמאית וכיום אני רוקחת ריבות מיוחדות במותג אדונית הטעמים ופתחתי גסטהאוס בשם מלכה גלילית.

בקיץ 2011 הצטרפתי למחאה בקרית-שמונה כצלמת ומתאמת לוגיסטיקה וקשר עם קיבוצי הגליל העליון. בעקבות מבצע צוק איתן ואירועי הגזענות וההסלמה בין יהודים לערבים הצטרפתי לתנועת נשים עושות שלום. החזקה שלי היא היכולת ליצור קשר, לחשוב מחוץ לקופסה ולתעד. כך הצטרפתי לעמידה בצמתים בצומת גומא, להקרנת הסרט על נשות ליבריה, לצעדת ירושלים ולצוות הגליל העליון בתכנון והפקת אירועים. לצד הפעילות בתנועה אני שותפה לפרויקטים נוספים כמו תנועת נוער טכנולוגית-“תנע” ומכינה קדם-צבאית ”נטעים“ לנוער עם הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה שתיפתח בספטמבר 2016. עכשיו אני מובילה את תכנית ”השבת אלונים לטבע“ יחד עם עופר בינדל שהקים את הפרויקט בשרון לפני 6 שנים. תמונה שצילמתי בצומת נבחרה לקשט את ההזמנה לצעדת ירושלים במרץ 2015 ולסרט על הפעילות של נשים עושות שלום. פתחתי בפייסבוק דף אירועים מאירים בו אני מפרסמת ידיעות ותמונות שמספרות על דו-קיום ואחוות עבודה בין ערבים ליהודים. באחרונה הצטרפתי לחלוקת וורדים במחלקת היולדות בצפת כדי שפר את האווירה הלא טובה ברשתות במרחב הוירטואלי ובמציאות.

מלכה טוב לחיות

אני מאמינה שאם אני קמתי מהכורסה כדי לעשות מעשה טוב גם את יכולה ואני מזמינה אותך לבחור לפעול בתחום שאת טובה בו. אם את גרה בצפון, בואי לשמוע אותנו במפגש שייערך במועצה האזורית גליל עליון ב-30 במאי, או התקשרי אלי והזמיני אותנו לחוג בית בביתך או להקרנת הסרט על נשות ליבריה ביישוב שלך. אני מאמינה שיגיע היום שיהיה פה הסדר מדיני עם שכנינו הפלסטינים, שהפחד יתפוגג, שתהיה צמיחה כלכלית ושילדנו ונכדינו יחיו בשלום בארץ הטובה.