מלחמה זו לא גזירה משמים. מכתב לנתניהו, ליברמן ובנט – У нас нет лишних детей / מילנה יערי

לאדוני ראש הממשלה, שר החוץ ושר הכלכלה שלום רב,

בקיץ האחרון, בעת מלחמת "צוק איתן", כשהטילים שרקו מעל ראשם של אזרחי ישראל ומטוסים שלנו הפציצו את תושבי עזה ובנייניה, וכאשר חיילנו הגיבורים חיפשו והפציצו מנהרות בעזה תוך כדי סיכון חייהם האישיים, בני בן ה 8 התבונן בטלוויזיה בתמונות הפנים הצעירות והיפות של נערים אשר נהרגו במילוי משימתם הצבאית. מתחת לכל תמונה של חלל הופיע גם גילו הצעיר של החלל החדש. בני, שגם כך היה מאד מודאג מהאזעקות ומהטילים שעפו לעברנו, עשה חשבון ובא אלי ואמר "אימא אני לא רוצה שעוד עשר שנים יהרגו אותי או שאני אצטרך להרוג מישהו אחר, אני לא רוצה להיות חייל". הזדעזעתי עמוקות לשמוע אילו מחשבות מעסיקות ילד בן 8 שמנסה להבין מה קורה סביבו, מה העתיד שמצפה לו. האם זה דבר נורמלי שילדים בגיל זה יהיו מודאגים מגורל אכזר הצפוי להם? מה שהיה בעבורי קשה עוד יותר הוא שיתכן ובני צודק.. . הרי מי ערב לכך שעוד עשור שנים משהו ישתנה כאן? הרי זו המציאות שאנו חיים בה עכשיו, ואותו הדבר היה לפני עשר שנים, ולפני עשרים שנה ושלושים שנה וארבעים שנה וחמישים שנה… זה העבר שלנו ואף אחד מקברניטי המדינה לא נותן תקווה לכך שזה לא צריך להיות גם העתיד שלנו. להפך- גם בימים אלו ממש, גנרלים שונים שחים על כך שההכנות וההערכות לסבב הבא של הסלמה ועימות בעיצומם, סבב הצפוי להיות כבר בקיץ הקרוב…
רבותיי ראש הממשלה, שר החוץ ושר הכלכלה– המדיניות שלכם לא מקדמת אותנו לשום מקום. היא לא נותנת תקווה או ביטחון לתושבי ישראל, אלא להפך מקבעת תודעה לגבי כך שהמצב הקיים הוא בלתי נמנע והתפקיד שלנו הוא להמשיך להתגונן ולתקוף בכל פעם מחדש, גם אם זה כרוך במחירים כבדים של חיי אדם. כי אין ברירה. וכי זה האזור שבו אנו חיים וכי עם הערבים צריך להתמודד רק בכוח הזרוע. וזה מה שיעזור לפתור את הבעיות הביטחוניות שלנו. האומנם?! אז זהו שאני לא מסכימה אתכם! הדרך שלכם לא מקדמת שום ביטחון ולא מייצרת שום יציבות, לא ביטחונית ולא חברתית וכלכלית! המדיניות שלכם גוררת מדי שנתיים יציאה למבצע דמים זה או אחר. המדיניות שלכם גוררת מאורעות ופיגועים של ערבי ישראל בתוך שטח ישראל. המדיניות הזו מלהיטה פחד ושנאה בין העמים, ייאוש ותחושת מועקה קשה בקרב כלל האוכלוסיות בישראל. וזאת מבלי להתייחס למחירים הכלכליים ,החברתיים והמדיניים שאנו משלמים בארץ ובעולם. ואין שום אופק! אתם לא נותנים שום תקווה לכך שמשהו יכול להשתנות!
אני מאמינה שהנושאים של שלום ומלחמה הם לא גזירה משמיים. לאנשים ולמנהיגים יש את היכולת להשפיע על מציאות חייהם. השרשתם בציבור תודעה שמה שקורה זה מצב נתון וצריך להשלים איתו. אבל לדעתי אסור להשלים ואסור להתרגל למציאות הזויה של טילים שעפים על אזרחי ישראל ומבצעים אין סופיים בשטחים. התפקיד של המנהיגות היא להוביל לעתיד טוב יותר ולא להמשיך להתבוסס בבוץ של עצמנו. התפקיד של המנהיגות היא להביא תקווה ולקדם פתרון למצב הקיים, וזאת תוך כדי שאיפה להסכם מדיני עם הצד השני. כי שלום עושים עם אויבים. כי רק זה באמת יעשה שינוי בחיים שלנו. ולא, לא צריך להגיד שאין פרטנר. אתם לא עושים מספיק כדי שיהיה פרטנר! אתם לא מספיק מתאמצים כדי שיהיה! גם באוכלוסייה ערבית יש קולות מתונים שמעוניינים לקדם הסכם מדיני. ויש את "היוזמה הערבית" שממשלת ישראל אפילו לא עשתה מאמץ לבחון אותה ברצינות כנה. לאור מה שקורה אני באמת ובתמים מאמינה שאתם לא מקדמים את טובתנו. דרכיכם לא נכונה ולא הוכיחה את עצמה!
ב 4.3.15 בשעה 12:00 יוצא מחניון הלאום מצעד של "נשים עושות שלום". אלפי נשים ואמהות מכל הארץ ומכל הקשת הפוליטית עולות לירושלים על מנת למחות על המדיניות הקיימת ולומר למנהיגים שלנו שהסכם מדיני הוא תנאי לביטחונה של ישראל וכלכלתה. לתנועה הזו הצטרפתי מתוך ייאוש ותחושת אחריות עמוקה לילדים שאני מגדלת במדינה הזו, ומתוך רצון לייצר עבורם עתיד טוב יותר. חשוב לבוא לצעדה ולהפגין תמיכה ציבורית רחבה כדי להכניס לסדר יום הציבורי והפוליטי את החשיבות של קידום הסכם מדיני. כי אין לנו בנים מיותרים למלחמות מיותרות!

לכתבה ברוסית באתר ערוץ 9