מה למדנו מפרופ’ קרול גיליגן ? / יעל ברוידא בהט

בשבוע שעבר הגיעה לישראל פרופ’ קרול גיליגן — פרופסור לפסיכולוגיה, חברת סגל בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ניו יורק ותומכת של תנועת נשים עושות שלום. בשבוע הראשון לשהייתה בישראל נערכו כמה פעילויות של פרופ’ גיליגן עם חברות התנועה. ביום ראשון, 14.5.17, נכחה פרופ’ גיליגן בכנס שנערך באוניברסיטת בן גוריון בנגב והתקיים במסגרתו פאנל בהשתתפות נציגות של נשים עושות שלום. ביום רביעי הוזמנה פרופ’ גיליגן על-ידי חברת הכנסת עליזה לביא להרצות בכנסת, ובהרצאה נכחו כעשרים חברות התנועה. בימים חמישי ושישי נפגשה פרופ’ גיליגן עם חברות צוות המאה ודנה עמן על האופן שבו נשים עושות שלום מגשימות חלקים חשובים מתוך התיאוריה שלה על ההתנגדות לפטריארכיה.

לדברי גיליגן, אחת ההתנגדויות החזקות לפטריארכיה מצויה ביכולת האנושית לאהוב ולאחות קרעים ביחסים. אלא שתהליכי חברות וחניכה שעוברים בנים בגיל הילדות ובנות בגיל ההתבגרות, גורמים לבנים ולבנות לאבד את היכולת לאחות את הקרעים ועל כן הפטריארכיה נותרת חזקה. זוהי יכולת שנדרשים מאמצים רבים כדי לפתחה מחדש. אחת התשובות לבעיה קשה זו, לדברי גיליגן, מצויה בפיתוח כלים להקשבה עמוקה לזולת. גיליגן מכנה זאת Radical listening. קריאתן של נשים עושות שלום להידברות מדינית ופעילותן המחברת בין חלקים רחבים ומגוונים בחברה הישראלית עולות בקנה אחד עם הרעיון של הקשבה עמוקה, וזו, לפי גיליגן, אחת הסיבות המרכזיות להערכה הרבה שהיא חשה כלפי התנועה.

 במהלך השיחות עם פרופ’ גיליגן העלו חברות התנועה את הקשיים והאתגרים שעמם הן מתמודדות בתוך התנועה ומחוץ לה. הסבריה של גיליגן על החשיבות של איחוי הקרעים ביחסים ועל הכוח המצוי באהבה ובהקשבה עמוקה הותירו את הנוכחות עם תקווה גדולה והשראה להמשך הפעילות.