מדברות מהשטח / הסופרת צרויה שלו בחרה בתנועת “נשים עושות שלום” ב”הכי ישראלי שיש” / מוסף 7 ימים, ידיעות אחרונות, 27.12.17

לרגל תחילת שנת ה־70 לישראל, אנשי תרבות, מדע, ביטחון, ספורט, ממשל ותקשורת בוחרים: מה הכי ישראלי בעינינו?

צרויה שלו בחרה בתנועת “נשים עושות שלום”:

masa hamutal gouri zeruya shalev by ariane littman

“תנועת “נשים עושות שלום” שקמה באופן ספונטני בקיץ העצוב של 2014, בעקבות מבצע “צוק איתן”, על ידי קומץ נשים מיואשות וחרדות שחיפשו דרך להמיר את החרדה והייאוש לעשייה ולתקווה, מגלמת בעיניי את היופי שבישראליות. הכרתי אותן שנה מאוחר יותר, כשהזמינו אותי לבקר באוהל שהקימו מול בית ראש הממשלה, ומרגע שנכנסתי לשם הרגשתי שמצאתי את המקום שלי, את הארץ שלי. הנשים שפגשתי שם רצו להקשיב, לא רק להשמיע, לאחד ולא לפלג, וכשדיברו יצאה מפיהן שפה חדשה, רכה וסובלנית, אנושית ומכבדת, שמנסה להעמיק ולהתגמש הרבה מעבר לדפוסים המוכרים לעייפה של ימין ושמאל.

באוהל ההוא, ובמפגשים נוספים שבהם השתתפתי מאז, שמעתי מתנחלות שמכריזות בפה מלא כי למען שלום אמת יפנו את ביתן, שמעתי פלסטיניות שמתנגדות לטרור ומעוניינות בפשרה, ראיתי פעילות שלום חילוניות מחבקות נשים דתיות מעיירות פיתוח, ערביות משוחחות בקרבה עם עולות מרוסיה, בדואיות עם קיבוצניקיות, והרגשתי שנולד כאן שיח חדש, ושאם עוד יש תקווה במקום הזה – ממנו היא תבוא, מן היכולת לצמוח יחד מעבר להשקפות השונות, לחבר את הקהלים המגוונים לדרישה אחת משותפת, אשר תהדהד גם אצל השותפות שלנו בצד השני – דרישה לעשות כל מאמץ כדי לסיים את הסכסוך בהסכם מדיני.

ההתארגנות הספונטנית ההיא סחפה מאז כבר רבבות נשים וגם גברים וצמחה להיות תנועת שטח גדולה. ככל שתלך ותגדל ותשפיע, תהפוך את היופי שבישראליות לתמצית הישראליות.”

לפרויקט המלא בידיעות אחרונות