למרות הכל, שנת 2015 הייתה שנה טובה לנשים / סמאח סלאימה, שיחה מקומית 9.1.16

ובכן, גבירותיי ורבותיי, בשל האירועים הביטחוניים הרי הגורל דחינו בשבוע את הסיכום של שנת 2015, שהייתה מהולה בפמיניזם מהסוג שאתם אוהבים.

כן, נשים יקרות בשנה שעברה קרו דברים טובים לנשים בעולם. חלקם היו גם קשים מנשוא, אבל עדיין הם קידמו את כלל הנשים צעד אחד קדימה לעבר השחרור מהעבדות המגדרית של האנושות. אני מזמינה אתכן להוסיף לרשימה שלי עוד דברים שהתרחשו השנה, דרך משקפיים נשיות, בשנה הזויה שהתחילה בעיסוק ברמת הניקיון של מעונה של שרה נתניהו, ונגמרה עם סופרת מזרחית שכתבה על אהבה בין יהודיה לערבי וזעזעה את בטחון מדינת היהודים.

נשים צמות למען שלום

עוד השנה – בשיא הייאוש והעדר האופק המדיני – קבוצה אחת של נשים חסרות תקנה הוכיחו לכולנו שעוד יש מה לעשות ואיך לתת תקווה: “נשים עושות שלום”. עשרות אירועים ועצרות ומפגשים הן הרימו השנה, ואוהל מחאה שנקרא “צום איתן” אירח הרבה אנשים מההנהגה הנוכחית וההיסטוריות.

הנשים האלו רוצות שמדינת ישראל תעשה משהו בנושא הסכם שלום, לא משנה ומה אבל חייבים הסכם. הן שם, הן מתרבות, והן לא מוותרות. נכון, אמרו שהן לרוב יהודיות אשכנזיות עם פריווילגיות, ועוד כמה ערביות נחמדות, ואני אומרת: אז מה? לא חשוב מה הפרופיל שלהן, ולא משנה ששלום לא בדיוק עומד מעבר לפינה, אני אישית מתחברת לשתי המלים “נשים” ו”עושות”. הן נשים והן עושות, וזה אדיר במציאות שבה אנחנו חיות. כאשר רבים אחרים הפסיקו לדבר ולעשות משהו למען העתיד של שני העמים, וכשהייאוש משתלט עלינו, הן שם ונשארו 51 ימים בצום למען השלום השנה. תודה שהן קיימות ושהמשיכו לפעול גם ב-2015.

לכתבה המלאה באתר שיחה מקומית