כשנשים נפגשות השלום אפשרי – ראיון עם יעל דקלבאום

”נשות העולם התאחדו” הוא המוטו של יעל דקלבאום – זמרת, מחברת  שירים ופעילת שלום, מאחדת נשים וגברים מכל העולם, חוצה גבולות ובונה עתיד של שלום.

יעל חיברה את ‘תפילת האמהות’ כדי לתמוך בתנועת נשים עושות שלום. השיר נדד בכל העולם והפך להמנון צעדת התקווה כשאלפי נשים ישראליות ופלסטיניות צעדו יחד בשנה שעברה.

כפי שנשים ואמהות התקבצו לאחר מלחמת ‘צוק איתן’, בשנת 2014, והקימו את נשים עושות שלום, תנועה שמונה עשרות אלפי נשים וחוצה גבולות פוליטיים, דתיים, אתניים, חברתיים וגאוגרפים, כך תנועה לשלום ואי-אלימות יכולה לצמוח בכל מקום בעולם, אמרה יעל. שתנועה כזו תובל בידי נשים נשמע הגיוני כי לכולן, למרות הרקע השונה, יש רצון משותף: עתיד שקט לילדיהן, לכל הילדים. ושאיפה זו חזקה, חזקה יותר מכל דבר אחר. שלום אפשרי כשנשים מתקבצות יחד והאנרגיה החיובית שנוצרת מביאה לשינוי בכל העולם.

יעל דקלבאום מגיעה לברלין ב-16 ליוני כדי לקחת חלק בצעדת הנשים בברלין. בערב הצעדה יתקיים קונצרט של יעל יחד עם הזמרת הפלסטינאית מרים טוקאן ואמנים נוספים.

בראיון עם יעל, היא קוראת לכל הנשים והאומנים להשתתף בפרויקט שלה ”נשות העולם התאחדו” כדי להביא יחד לשינוי חיובי בעולם.

יעל מובילה את הצעדה בקאסר אל יהוד, אוקטובר 2016. צילום: גיל שני

הראיון

מצעד התקווה בעצם הביא תקווה, גם לאירופה, שיתכן פתרון לסכסוך בין ישראל והפלסטינים אם העם ידרוש זאת. האם תקווה או ייאוש נפוצים בישראל ובין הפלסטינים? כל אישה שלקחה חלק בצעדה, פלסטינית או ישראלית, חוותה חוויה מיוחדת, חוויה שהמסה את חומות הפחד שהפרידו בינינו והביאה עמה אופק חדש.

כל האנשים חשו את האנרגיה המפרה הזו שהביאה תקווה. המשימה שלנו היא להמשיך ולהפיץ תקווה זו ליותר ויותר אנשים וללמוד להבין את השפה החדשה העוקפת את הסטטוס קוו של ייאוש פוליטי ומלמדת אותנו לצעוד קדימה בדרך חדשה. אני מאמינה שהתנועה תמשיך לצמוח ויחד איתה התקווה והאמונה.

מה מקשר בין הנשים הישראליות והפלסטיניות בנשים עשות שלום  ואיך התפתח הקשר בשנים האחרונות? הקשר הוא ערך האימהות, הדאגה לעתיד ילדינו. התנועה החלה לאחר מבצע צבאי ולאחר החטיפה והרצח של שלושה נערים ישראלים. קבוצת אמהות התארגנה ואמרה מספיק ודי! לא נמשיך לשתף פעולה עם המדיניות ששולחת את ילדינו למלחמה. הן החלו ב-50 ימי צום באהל שהוקם לפני ביתו של ראש הממשלה בירושלים, דרשו להיפגש איתו וכך זה החל לפני כשנתיים וחצי.

למה את מצפה מהאירוע בברלין? אני מקווה לפגוש הרבה אנשים. בכל פעם שאנשים נפגשים עם מוזיקה תמיד קיים פוטנציאל להצית את התקווה ולשכנע אנשים לפעול. אני מאמינה בכוחה של המוזיקה לשנות לבבות ולהביא אותנו לפעולה שתשנה את העולם לעולם טוב יותר ללא סכסוכים ומלחמות. אני מקווה לפגוש אנשים ולהכיר יחד בפוטנציאל האנושי לשינוי גדול ומקווה להעביר את האנרגיה החיובית הזו לכמה שיותר אנשים.  ולראות כמה שיותר אנשים בצעדה הגדולה הבאה באוקטובר.

באיזו מידה יכולה המוזיקה להביא או לתמוך בשלום? אני מאמינה שפעילות ללא מוזיקה היא כספינה ללא רוח. כוחה של המוזיקה הכרחי כדי ליצור שינוי במציאות ובמצפון. היא כלי חשוב מאוד. ידוע בהיסטוריה שאומנים רבים, כמו ג’ון באיז, בוב דילן, בוב מארלי וג’ון לנון, השפיעו על הפגנות לשלום ואחדים אף עצרו מלחמות. אני מעודדת מוזיקאים רבים להשתמש במוזיקה שלהם כדי לגעת בלבבות. אני מאמינה שזו הדרך לשינוי המציאות ולהפצת המסר שהתקשורת איננה מסוגלת להפיץ. אני מאמינה שדרך המוזיקה המסר יופץ לכל עבר.

                                                                                                                          תרגום – שרית בלום