יהלומה זכות מדברת בהשקה של שדולת נשים לשלום ולביטחון בכנסת, 30.1.2017

לפני כשנתיים במהלך מבצע צוק איתן, הוקמה תנועות נשים עושות שלום.  אל מול הייאוש, תחושת חוסר האונים, החרדה ואובדן הביטחון בחרו נשים נחושות לייצר אלטרנטיבה של תקווה ושלום.

נשים עושות שלום, כי אף אחד לא יעשה את זה במקומנו.

נשים עושות שלום,  כי לא נסכים לחיות בתחושת חוסר בטחון.

נשים עושות שלום,  כי לא נרפה למען משפחותינו למען צאצאנו למען הדור הבא לא נרפה עד שנגיע ליעד, לשלום.

נשים עושות שלום, היום,  אנחנו כאן – בכנסת ישראל.

התנועה  פועלת להשגת פתרון בלתי אלים למציאות חיים עקובה מדם. התנועה קוראת להחזיר את המנדט לעם, לכלל אזרחיה, כי השלום הוא עממי. בתנועה הרחבה והצומחת שלנו 32,000 תומכות (וגם תומכים). לאחרונה ב”צעדת התקווה” יצאו עשרות אלפי נשים יהודיות וערביות, מצביעות ימין, מרכז ושמאל, חילוניות ודתיות. כל אישה ייצגה משפחה, והוכחנו לישראל ולעולם שזה זמן נשים. שיש לנו את הכוח ועצמה לקחת אחריות על חיינו להחליט על גורל עתידנו.

יהלומה ורחאב בכנסת

יהלומה ורחאב בכנסת

שמי יהלומה זכות. נולדתי, גדלתי והקמתי משפחה בעיר הפיתוח אופקים ואני רוצה שלום. אני גרה באופקים שלא נקראת עוטף עזה, אופקים שבזמן חירום יש לה 45 שניות להתגוננות, חיי השגרה שלנו הנם בצל אי הוודאות, חיי השגרה שלנו מהולים במתח בטחוני לאומי וקיומי. כיום, אני מנהלת את מרכז החוסן הקהילתי באופקים. ופועלת כחלק מצוות ההיגוי של תנועת נשים עושות שלום. הגעתי לכנסת לקרוא לכם כאישה פשוטה ועממית לשיח שלום חדש המייצר שפה חדשה, המדגישה כי השלום שייך לכולנו. השלום הוא נחלת הכלל, הוא דרישת העם לתקווה.

ב-2012 מספר חודשים לפני מבצע עמוד ענן כשהמצב הביטחוני באזורנו הוגדר כטפטופים. טפטופים זה אומר שמדי פעם יש אזעקות וטילים ואנחנו ממשיכים לנהל חיי שיגרה.  נפל טיל גראד ליד הבית שלי. הבהלה, הבלבול, חוסר האונים שהורגש ע”י תושבי הרחוב והשכונה הובילו לכך שבבוקר למחרת קמנו בידיעה שחייבים להקים כיתת כוננות, כזו שתיתן מענה לתושבים במצבי חירום. מתוך כך נולד וצמח מרכז החוסן הקהילתי באופקים .  מרכז החוסן הקהילתי באופקים מקבל תמיכה מקצועית מנט”ל ומונה כ-350 מתנדבים המייצגים את כלל תושבי העיר חרדים, חרדיות, מסורתיים, סטודנטים, עולים ובני נוער כאשר נשים מובילות את העשייה ברוב הקבוצות.

אני מביאה מאופקים בשורה של קהילה רב מיגזרית שאפשר גם אחרת, אני רוצה שלום קודם כל בינינו וגם עם שכנינו.

המפגש עם נשים עושות שלום הציב בפנינו את האתגר למציאת מכנה משותף. השוני ביננו חשף בפניי ובפני קהילתי את הפערים החברתיים בהם שרויה מדינתנו. שוני הבולט בנטייה הפוליטית, בבחירה המפלגתית, במעמד הסוציואקונומי, בשפה, בשיח, בדימוי העדתי, המגזרי והדתי. אך עד מהרה הבנתי שכמו בסינרגיה השלם גדול מסך חלקיו.. והשותפות שלנו אינה באה מתוך שכול, פחד, כאב או חולשה כי אם מתוך עוצמה וכוח. אנו חזקות מספיק כדי להוביל שינוי לשלום. אנו מרגישות עוצמתיות, נחושות, בעלות מוטיבציה להוביל ולקדם את האינטרסים של מדינת ישראל לתקווה, לקידוש החיים ושלום דרך הסכם מדיני.

כן, יש מקום למנהיגות נשית בשיח הפוליטי-זה זמן נשים.

כן, אנו רוצות שלום!! כתנועה עממית אני פונה בשאלה לממשלתי לכנסת ולנציגי הציבור האם אתם מייצגים את רצון העם? אני יהלומה זכות שואלת כאזרחית מדינת ישראל מה את ח”כ עשית השבוע כדי לקדם הסכם מדיני?  מה אתה כנציג הציבור והעם עשית לקדם הסכם מדיני?  כי לי אי אפשר לומר שאני לא מבינה בביטחון, התמודדות עם בטחון היא שגרת חיי, ההתמודדות עם בטחון קיומי ולא פחות בטחון תעסוקתי, חברתי ואנושי.

אנו דורשות מידית יוזמה ישראלית לסיום הסכסוך ולא נסכים שהסכסוך ינהל אותנו. לא נסכים שהקונפליקט ינהל אותנו. כמו שאומרים אצלנו בחוסן באופקים, המצב משוגע אך אנחנו נורמליים. איננו מוכנות להישאר במצב של תגובתיות לאירועים, אנו דורשות  תכנית ברורה עם חזון, עם אסטרטגיות ואחריות לקבלת החלטות כדי להשיג הסכם מדיני שיחזיר את התקווה והשלום לחיינו.

פעמים רבות כאשר נשים יוצאות לעשייה בשדה הביטחוני אומרים לנו אתן תמימות, אתן חסרות הבנה ביטחונית, חלשות ורגשניות באמת?

רבותי,  המציאות שטפה כבר מזמן את התמימות מעינינו, אנחנו משלמות את כל המחירים של המציאות הקיימת ללא שלום מבלי להיות שותפות לעיצוב המציאות הזאת. יחד נאבק בכל שדה  אפשרי בחזית, בעורף, בזירה הבינלאומית. לא נסכים להיות עוד זבוב על הקיר. ויחד נדאג שנשים יכנסו לכל ערוץ משפיע במרחב הציבורי כולל שלום וביטחון.

אנו יודעות, מסוגלות ונחושות לקחת חלק בעיצוב המציאות הישראלית לשלום. ולא נרפה.

ליעד ועידן נכדיי, ילדיי ישראל. הבטחנו יונה עם עלה של זית ונקיים זאת!

אנו נשות ישראל לא נרפה לרגע!! ונפעל ככתוב בתהילים ל’ד: “בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ”,  ורש”י מפרש: בקש שלום במקומך ורדפהו במקום אחר. שלום בינינו ועם שכנינו.

נשים עושות שלום, נשות ישראל-זה זמן נשים!!

יהלומה זכות מדברת בכנסת – סרטון