יהלומה זכות: חשיפה לרקמה חברתית הבנויה מכאב שמחה ושיתוף

השבוע שוב יצאה יהלומה מאופקים, עיר מגוריה, להשתתף במפגש החמישי של “סלט ישראלי” והפעם – עם נשות הצפון בקיבוץ שניר באצבע הגליל.  הסלט הישראלי, שמקורו  בחזון של יהלומה רקם עור וגידים בפעולה משותפת שלה ושל לילי וייסברגר, ממשיך להתכנס באתרים יפים ברחבי הארץ ולהפגיש נשים מקהילות שונות עם נשים מהתנועה. פעילות ושיח היוצרים חשיפה לריקמה החברתית הישראלית הבנויה מכאב, שמחה וחיים משותפים. לכל אדם יש את הזהות, התרבות, התובנות וההבנות שלו לחיים המשותפים שלנו בארץ והמפגשים מטשטשים עויינות ופותחים את הלב. סביב השירה, השיח והמאכלים שמביאות המשתתפות, כל אחת מהמטבח שלה.  מוענקים לסלט טעמים המושפעים מהנשים והגברים המשתתפים בו אבל בין אם האירוע מתקיים בדרום או בצפון הרחוק,  יהלומה וחבריה תמיד יהיו שם.

yahaloma-5

באוהל צום איתן, ירושלים 2015

מתוך דבריה במפגש הראשון: סלט ישראלי הינו הצורך של החברה לשיח ישראלי חדש. נשים מהפריפריה ומהמרכז מגבשות זהות ישראלית אישית וקהילתית. החיבור לנשים ממקומות אחרים בארץ פותח ערוצי תקשורת וחיבור מחוץ למסגרות הקיימות והמוכרת ובעיקר נותן השראה לחזון חדש ומשותף.

החזון הזה אינו נובע מתחום הידע, הנתונים האישיים, היוקרה האקדמית או המקצועית. החזון המשותף מגיע מלב פתוח, מהקשבה פנימית וחיצונית ומתחושות של האחר. ברגע שכל אחד ואחת מאתנו תבין שאין אמת אחת, שיש פסיפס של רקמה אנושית, פסיפס המורכב מאנשים שנראים אחרת, חושבים אחרת, גרים באזורים אחרים, נוכל ליצור, בשיח ובעבודה משותפת, ערכים קהילתיים ותקווה לדור הבא.

יהלומה זכות הצטרפה לנשים עושות שלום אחרי ביקורה באוהל צום איתן שנטע יתד בירושלים בקיץ 2015 במלאת שנה למלחמת צוק איתן. כתושבת אופקים וכמי שיסדה והפעילה את מרכז חוסן בעיר מטעם נט”ל, חוותה יהלומה על בשרה את מלחמת עמוד ענן וצוק איתן, והשאיפה שלה לשלום נטועה בחוויות שלה, של משפחתה ושכניה באופקים. האני מאמין של יהלומה מבוסס על עשיית שלום בין איש לרעהו ובין אישה לחברתה, בין קהילות ומתן כבוד לאחר. היא מדברת על שיח ישראלי חדש שיח מכיל, מקבל את האחר והשונה אך בעיקר “שיח של הקשבה אותו היא מתרגלת במפגשי סלט ישראלי. מפגשים בין נשות אופקים וערים אחרות בפריפריה ובין חברות תנועת נשים עושות שלום. השלום בינינו קודם והוא יביא לשלום עם השכנים.

יהלומה נולדה באופקים והתחנכה בעיר מגיל צעיר. שירתה שנים כחשמלאית מטוסים בבסיס חיל האוויר הסמוך ולאחר שיצאה לפנסיה מוקדמת מצבא הקבע הקימה ב-2012 את מרכז חוסן בעיר כשגראד נפל ליד ביתה וגרם ללחץ ובהלה. את ההכשרות והתמיכה קיבלה מעמותת נט”ל ותמיכה של מכללת תל חי. כיתת הכוננות שגייסה טיפלה בנפגעי חרדה בשטח ובמקביל הוקם מרכז מת”ן-תמיכה נפשית בחירום שנתן תמיכה לתושבים. גם בשגרה לאורך כל השנה פעיל מרכז החוסן החברתי למתנדבי הקהילה בעיר כמרכז תרבותי וחברתי. בשנה שעברה אף הוזמנה לדבר בפני משתתפי כנס אייפק  בארה”ב על פעילות חוסן באופקים. חברותיה ב”נשים עושות שלום” מתארות את יהלומה כמנהיגה, לוחמת צדק, בעלת רעיונות שופעים, חוש חברתי מפותח ועשייה למען הכלל. ומאחורי אישה חזקה עומד גם בעל חזק, שוקי זכות, ארבע בנות ונכדים.

yahaloma-3

ועוד מדברי יהלומה: הקוטביות בחברה הישראלית מורכבת משיח “ישן”, מבחירה של אנשים לתפוס עמדה, לבנות חומות ולהישאר מקובעים בעולם הצר והנוח. “סלט ישראלי” הוא בחירה שלנו ליצירת שיח ישראלי חדש. הקוטביות תהפוך לשונות מבורכת. ההבדלים בין מרכז לפריפריה, בין ימין ושמאל, בין דתיים לחילוניים, בין ערבים ויהודים לא ייעלמו אך היחסים יתקיימו ללא משוא פנים, ללא התנשאות של צדק ואמת אלא תוך יצירת הקשבה ישראלית שמצמיחה קרבה וסולידריות. כמו בסלט כל מרכיב שומר על הטעם, האיכות והיופי שלו אך יחד נוצר מרקם אנושי המחזק את החברה הישראלית בשגרה ומהווה בסיס לשיתוף פעולה בשעת חירום. כל מי שחשובים לו החיים שלו ומרגיש אחריות על חיי האחרים בעולם בכלל ובמדינת ישראל בפרט חשוב שיצטרף לנשים עושות שלום. כי, השלום בנוי מחלקי פאזל רבים היוצרים תמונה גלובלית מושלמת ושלמה רק כשכולם נמצאים בה וחלק ממנה כפעילים, כתומכים, כסקרנים או כמביטים מהצד. החשיבות של השלום הינה קודם כל תחושת האחריות, המשמעות וההקשבה של העם לעצמו. ורק אחרי שהאדם ירגיש שהוא עם יחלו המנהיגים לעבוד על הסכמים והסדרים.