ידיעות אחרונות – מוסף 28.11.14

מלחמת הסחרור

סימה קדמון

ידיעות אחרונות מוסף 28.11.14

ביום שלישי השבוע עלו על הרכבת כ־ 700 נשים מכל הארץ ונסעו לשדרות. מתחנת הרכבת הן צעדו למכללת ספיר, ל ״כנס שדרות לחברה וידידות״. שם, ברחבה המרכזית, הושקה תנועת ״נשים עושות שלום״, שהוקמה לפני כשלושה חודשים לאחר מבצע צוק איתן ושמטרתה להביא את הנהגת המדינה להניע מחדש תהליך של משא ומתן ולהביא להסכם מדיני.

עוד באותו ערב נשלח מכתב מטעם העמותה אל ראש הממשלה: ״רכבת ההנהגה של ישראל יורדת מהפסים ודוהרת להתרסקות כשכולנו עליה, יהודים וערבים. רכבת השלום של הנשים בישראל לא תניח לממשלה עד שתחזור לנהוג באחריות ותגיע ליעד הסכם מדיני הוגן ומכבד, המקובל על שני הצדדים".

אירוע ההשקה היה מרגש. הדברים שנישאו שם נגעו ללב. נשים סיפרו על הבדידות שחשו במלחמה האחרונה. על הכעס מכך שהן מודרות ממוקדי ההשפעה, בפרט כשמדובר בחיי ילדיהן. לא היו שם הצעות קונקרטיות. לא נאמר עם מי ועל מה הן דורשות לשאת ולתת, אבל הייתה אמירה מפורשת וברורה שלא להשתעבד לסטטוס־קוו ושצריך לעשות הכל כדי להביא לשינוי המצב. ובעיקר הייתה תחושה של אחווה. אחווה רעיונית, אבל גם אחווה נשית.
המכתב לראש הממשלה מבהיר את כוונות התנועה.
״אנו מודיעות לכם: מעתה ואילך לא נניח לכם לרגע!
מרגע שתפקחו את עיניכם בבוקר ועד שתעצמו אותן בערב, אנו נהיה שם. בכל יום נדרוש מכם תשובה: מה עשיתם הבוקר, הערב, היום, כדי לקדם הסדר מדיני? את הילדים שלנו לא ניתן יותר כמובן מאליו. לא נמשיך להפקיד את חיי ילדינו בידי מי שלא שואל את עצמו כל דקה ודקה: מה עשיתי כדי לעצור את מעגל המלחמות."

לא כדאי לזלזל בעמותה הזאת, שבין מקימיה אפשר למצוא את מיכל ברק, עו״ד העוסקת בחינוך לאזרחות ולדמוקרטיה, סביונה רוטלוי, שופטת בדימוס, מיכל שמיר, מנהלת בית הספר לאמנות, חברה ותרבות במכללת ספיר,עליסה עשת,פעילה חברתית, מנהלת ומפיקת אירועים, שירי לוינס, שעוסקת בהתמרת סכסוכים ופיתוח מודלים לשינוי תודעת סכסוך, ד״ר מרליין סמג׳ה, חוקרת ומרצהלחינוך במרכז ללימודים אקדמיים באוניברסיטת תל־אביב, אמאל רייחן, מורה לערבית, וורדית קפלן, מנהלת שיווק ופיתוח עסקי של מוזיאון ארץ ישראל.
אל אלה הצטרפו כבר עכשיו יותר מ 4,000 נשים.
כולנו זוכרים מה השיגו ארבע אמהות.
תחשבו מה יכולות לעשות 4,000 אמהות או 40,000.

להמשך קריאת המאמר – ידיעות קדמון 281114