חמשישישי בסמינר של יוזמת ז’נבה / 4-5 ביוני, 2015, איילת צור ויעל סימנר

חמשישישי בסמינר של יוזמת ז’נבה. אז מה היה שם?

ד”ר יובל בנזימן בא לדבר על השאלות שצצות בכל פעם שאנחנו מדברות על פתרון הסכסוך, שאלת הפרטנר, שאלת הבטחון ביום שאחרי, ההתנגדויות שאנחנו שומעות בחוגי הבית וברחוב ובצמתים. הוא גם הציע תשובות, אותן התשובות שאנחנו מציעות, כי כנראה אין באמת איזה אס, קלף מנצח שאם נשלוף אותו יעלו המים ונעבור בבטחון בחרבה. נדמה לי שהשורה התחתונה של החלק הזה בסמינר היתה שכל האלטרנטיבות האחרות שאותן אנחנו מצליחות לראות הן פשוט הרבה פחות טובות.

משאול אריאלי, חוקר של הסכסוך הישראלי פלסטיני, שמענו על הנרטיבים, הישראלי והפלסטיני, ביחס לאירועים שהתרחשו כאן החל מהצהרת בלפור ועד הימים האלה, תולדות הסכסוך בראשי פרקים, תוך הדגשה של מספר נקודות, בהן:
הצגת הסימוכין ההסטוריים ללגיטימיות הלאומית, הן הישראלית והן הפלסטינית.
האיזון שצריך להישמר במשולש שקודקודיו הם דמוקרטיה, גאוגרפיה ודמוגרפיה, כדי לאפשר את קיומה של המדינה היהודית. כאשר יש סכנה לקיומה של המדינה היהודית יש להחליט על איזה מן הקודקודים להתפשר. אפשר לוותר על הדמוקרטיה ולהכפיף רוב שאינו יהודי לשלטון יהודי, אפשר לוותר על הדמוגרפיה ולחיות במדינה שאין בה רוב יהודי ואפשר, כפי שמציעה יוזמת ז’נבה, לוותר על שטחים גיאוגרפיים על מנת לאפשר רוב יהודי במדינה דמוקרטית.
הצגת החלטה 242 של האו”ם והשינויים שעברה, החלטה שמבססת את ההכרה הבינלאומית שמדינת ישראל נשענת עליה וזקוקה לה על מנת להתקיים, יחד עם הכרה בלאום הפלסטיני ובזכותו להגדרה עצמית.

ד”ר חוסאם זומלוט הציג את האסטרטגיה הפלסטינית לטובת סיום הסכסוך בפתרון של שתי מדינות, זאת ע”י מאבק לא אלים בצד הפעלה של לחץ בינלאומי במישור המדיני, המשפטי והציבורי.

סיור בירושלים בהדרכת חגית עופרן, סיור שמטרתו להציג את מודל יוזמת ז’נבה לפתרון במקום שהוא לב הסכסוך ולהמחיש את ההיתכנות שלו. בד בבד ממחיש הסיור את החשיבות שיש להגעה מהירה לפתרון כיוון שככל שעובר הזמן והבנייה הישראלית בשטחים הלא מיושבים בתחומים המוניציפליים של העיר נמשכת ושכונות חדשות דוגמת הר חומה מתוכננות להיבנות, האפשרות להגיע לפתרון של חלוקה הופכת קשה יותר ויותר.

ננסה להשתמש בקשרים שנתהוו שם ליצירת ערוצי פעולה נוספים.