ד”ר רחאב עבד אלחלים: תחשבי חיובי. מחשבות מולידות את גורלך

תנועת נשים עושות שלום התברכה בכמה מנהיגות טבעיות – נשים בעלות הישגים גבוהים בתחומי עשייה שונים שהמירו קריירה מצליחה בפעילות נמרצת למען השלום. כזו היא רחאב עבד אלחלים, ערבייה ישראלית, ד”ר לפילוסופיה של החינוך שפועלת למען השלום כהמשך טבעי לקריירה החינוכית שלה. 

רחאב עשויה מהחומר ממנו נולדים מיתוסIMG_1933ים. באמצעות כשרון, חזון ונחישות הפכה בית ספר נחשל בכפר קטן למוסד חינוכי עטור פרסים  ופיתחה תאוריה חינוכית כובשת. היא מסבירה את חזונה באמצעות ציטוט של אביה ז”ל שנהג לומר : “תחשוב חיובי. מחשבות מולידות את גורלך”.

היא גדלה בנצרת והגיעה למנשייה-זבדה (ישוב קטן ליד הכביש המוליך מרמת ישי לנהלל) בעקבות נישואיה למהנדס תושב הכפר, לאחר שסיימה לימודי הוראה ועבדה כמה שנים בבית ספר בעיר הולדתה. במנשייה- זבדה ביקשה ללמד ערבית בבית הספר היסודי במקום, אבל מצאה בית ספר ללא חשמל, ללא מים, שהילדים לומדים שעות בודדות ביום בצריפים שממוקמים ב…בית קברות.

salat4_rihab-300x200

במפגש “סלט ישראלי” בחוף אשקלון, קיץ 2016

את המעבר הטראומטי מהעיר לכפר המוזנח היא הפכה לשליחות. “לקחתי אחריות לשפר את המצב”, רחאב מספרת, “ראיתי בזה שירות לאומי למען העם שלי, אבל לא מנקודת קיפוח”. היא הקימה וניהלה בית ספר אזורי המשלב ילדים עם צרכים מיוחדים מכל הדתות – מוסלמים, יהודים ונוצרים. על פועלה בתחום החינוך זכתה להדליק משואה ביום העצמאות ה־48 של ישראל. רחאב היא אם לארבעה ילדים וסבתא לתשעה נכדים.

החינוך הוא שיוביל לשינוי המציאות ולשלום”, מכריזה רחאב שהמשנה החינוכית שלה מושתתת על שתי אמונות יסוד: הראשונה היא “כבוד האדם” – כל תלמיד הוא פרט בפני עצמו בעל צרכים ויכולות שונות. על בית הספר מוטלת החובה המוסרית לספק לו מענה מקיף והוליסטי לכל צרכיו: מהפיזיים – סביבה מוגנת, ארוחה חמה. המשך בצרכים החברתיים – אווירה דמוקרטית, החופש לבחור ויחסי חברות עם התלמידים האחרים. ועד לצרכים הנפשיים רוחניים – כבוד ליכולותיו, קבלת השוני, אווירה של אמון ואהבה, ופיתוח חשיבה וסקרנות

האמונה השנייה היא “תאוריית נקודת האור” שפותחה על ידי עבד אלחלים: לכל ילד כישורים המיוחדים לו ויש לפתחם. ברגע שמגלים אצל הילד נקודת אור אחת היא מאירה נקודות אור נוספות ותהליך זה עוזר לאדם להגשים את עצמו. השיטה שמה דגש על ה”יש” ולא על ה”אין”, שקיים בכל ילד. על ידי חיזוק והעצמת הכישורים המיוחדים לכל ילד קרי “נקודת האור”, מתחזקים גם כישורים ויכולות בתחומים נוספים ונוצרת דינמיקה של תהליך שיפור כללי בילד. צוות בית הספר עובד ע”פ תאוריה זו, ופועל לאיתור וחיזוק נקודות האור אצל כל תלמיד ובכך עוזר לו לממש את הפוטנציאל האישי שלו.

נוסף לאלה, רחאב מדגישה שלושה ערכים שאליהם יש לחנך את התלמידים: אחריות, מחויבות ושייכות. אין פלא איפה שכונתה המשפיעה על המשפיעים במאמרים שנכתבו עליה ועל חידושיה בתחום החינוך.

IMG-20151111-WA0028

“כשנשים עושות שלום פנו אלי, אמרתי להם: אני לא קישוט שתשימו על הז’קט”, נזכרת רחאב. “שאלו אותי אם אני מוכנה לפגוש נשים בעלות דעות אחרות שאינן דוגלות בשוויון זכויות. מובן שהסכמתי. בסוף הפגישה התחבקנו והיום אנחנו חברות. בדיאלוג האנושי אנחנו משנות את השיח.”  מאז מופיעה רחאב בחוגי בית ובעצרות של התנועה ובשנת 2015 נבחרה לכהן בצוות המוביל של התנועה.

“…אני גרה בין יהודים ובין ערבים וכולם מכבדים את היוזמה הנשית. שמעתי גברים אומרים שרק נשים יעשו שלום, אבל יש לא מעט שמגלים ספקנות. אומרים שזו יוזמה של מנהיגים, שזה גדול מאתנו. אני מבינה מצוין כמה שזה מורכב, אבל אסור להשלים עם המצב הקיים. בזמן מלחמה הרבה פחות מגיעים לכפר ואנשים מהכפר מהססים לצאת לערים היהודיות. ככה היה למשל ב’צוק איתן’. לכן אפילו צעד קטן עוזר”.

“התנועה קמה מתוך השאיפה של האימהות שהבנים שלהן לא ילכו למלחמות. לאימהות יש צורך לישון בשקט כשהבן שלהן בצבא ונשים רואות גם את הצד השני – הצד הפלסטיני. בתנועה נשים משכמן ומעלה שמקדישות זמן רב מכל הלב ללא תמורה – למען השלום.

“אסור לנו להרים ידיים. אנחנו מתכוונות לעשות שלום. אנחנו הנשים אמרנו אחרי המלחמה האחרונה (צוק איתן) – די למלחמות שאינן פותרות את הסכסוך. אנחנו דורשות הסכם מדיני. אנחנו זורעות זרעים של שלום. “

ראיון מצולם עם רחאב שנערך ב-2016 לקראת צעדת התקווה: https://www.youtube.com/watch?v=_WYCORm7bj8

 

*******************************************

צעדת התקווה

נאום של ד”ר רחאב עבד אלחלים בקאסר אל יהוד ב-19.10.2016

כבוד כלת פרס נובל גב’ ליימה גבואי, קהל נכבד,

במעמד מרגש זה ובנוכחות גב’ ליימה גבואי אשר נותנת לנו השראת תקווה ומחזקת אותנו במסע שלנו,  אנחנו מסיימות היום את הצעדה אבל לא מסיימות את המסע. בהזדמנות זו אני מברכת את מובילות הצעדה (חגית ואולפת) ואת כל מי שהשתתף בה.

התנועה מכילה בתוכה ימין ושמאל, יהודיות וערביות ומכל המגזרים במדינה. התנועה מאפשרת לשמוע דעות שונות ומזמינה לדיאלוגים אנושיים. “בהקשר הערכי של ההומניזם, כל היבט של המציאות מזמין את השאלה: כיצד ניתן לבטא בו היטב את רוח האדם באופן שיהיה בו כבוד מובהק לאנושיות שבכל אדם” (פרופ. אסא כשר).

אנחנו רק מתחילות לדעת למה אנחנו מסוגלות ולכן בחרנו להשמיע את קולנו. בטי ויליאמס בנאומה בקבלת פרס נובל לשלום 1976 אמרה: “לקולן של הנשים תפקיד מיוחד וכוח רוחני מיוחד במאבק למען עולם ללא אלימות”.

בחרנו להיות מעורבות בתהליך מדיני, לקחת אחריות ומחויבות, להיות שותפות ולהוביל להסכם מדיני מכבד ושלום מכובד. אנו פונות לנשים הפלסטיניות ולנשים בכל העולם להצטרף ולתמוך במסע שלנו, מתוך אחריות לילדינו, משפחותינו והעמים שלנו. להצטרף אלינו במאבק באלימות ולא להשלים עם המלחמות.

מר שמעון פרס ז”ל נשאל מה יותר חשוב למדינת ישראל: ביטחון או שלום? וענה: השלום מביא את הביטחון... לכן אנו פונות למנהיגים שלנו בישראל ובפלסטין לעשות צעד אמיץ ולהיכנס להיסטוריה כעושי שלום. לא לפספס את ההזדמנות ולהביא תקווה, שמחה, אושר ושלום למזרח התיכון.

אל תלחשו תפילה לשלום, מוטב תשירו שיר לשלום בצעקה גדולה, וכך יגיע

חברות התנועה עם הודא אבו ערקוב

מגזין סוכות
עמותת נשים עושות שלום
צילום יונתן בלום
בתשלום