שוברות פרדיגמות! פאנל נשים עושות שלום בוועדה לקידום מעמד האישה באו"ם / ארנה רז

 

לכל אירוע או פרויקט של נשים עושות שלום קודמת הכנה מדוקדקת ועבודה מאומצת של נשים רבות. ביום ד, 24 לחודש מרץ 2021, התקיים (בזום) אירוע במסגרת האו״ם בשם ״שבירת פרדיגמות: יוזמות אזוריות של נשים לקדם שיתוף מלא של נשים בהחלטות הקשורות לשלום ובטחון” שהיה מוקדש כולו לתנועת נשים עושות שלום.

כדי שאירוע כזה, בו נציג באומות המאוחדות את התנועה ומטרותיה, היינו חייבות להפוך קודם לגוף במעמד מייעץ לאו״ם. כשחברתנו מירי שרון העלתה את הרעיון לפני שנתיים זה נראה כחלום בלתי מושג, אבל בשיתוף פעולה של חברות תנועה רבות שנרתמו לאתגר, ובתמיכת המשלחת הישראלית לאו"ם, זה התגשם.

האירוע התקיים במסגרת המושב ה-65 של הוועדה למעמד האישה של האו"ם. מושב זה הוקדש לנושא של השתתפות מלאה של נשים בקבלת החלטות ומניעת אלימות נגד נשים. האירוע של נשים עושות שלום התמקד בהשתתפות נשים בקבלת החלטות הקשורה לשלום וביטחון.

זה היה אירוע חגיגי ומגוון בו שולבו ברכות, ראיונות, סרטונים על התנועה, הצגת פרויקטים וגם הרצאה אקדמית. הדוברות באירוע הדגישו את התפקיד החשוב שיש לנשים בפתרון סכסוכים, ואת היצירתיות שלהן במציאת נתיבים להשפעה, גם כשהן מודרות מהליכי קבלת החלטות. יעל ברוידא בהט, מנהלת שותפה של נשים עושות שלום הציגה את ההיסטוריה של התנועה ושיתפה סרטון על פעילות התנועה בגבול הדרום והסולידריות עם התושבים משני צדי הגבול.

בין המברכים היו שגרירת ישראל ליישום החלטת מועצת הביטחון 1325, אביבה רז שכטר, אשר מונתה לתפקיד לפני חודשים ספורים; השגריר הקנדי לאו״ם, רוברט ריי, שמדינתו מקדמת מדיניות חוץ פמיניסטית; וליימה גבואי, האקטיביסטית זוכת פרס נובל לשלום שגם השתתפה בצעדת התקווה שלנו, אשר שלחה ברכה מוקלטת.

הנואמת העיקרית הייתה הסנטורית מובינה ג׳אפר נציגת בריטיש קולומביה בפרלמנט הקנדי. ג׳אפר, שהיא לדבריה פליטה בת של פליטים, מוסלמית ילידת אוגנדה ממשפחה הודית שמצאה מולדת בקנדה, סיפרה בהתרגשות על מעורבותה בפתרון סכסוכים בעולם ועל התפקיד החשוב שיש נשים במשא ומתן. נשים מכירות את השטח ויודעות מהם הצרכים של הקהילה ואיך אפשר לקדם אותם. היא גם שיתפה מחוויותיה מביקורה בישראל ומה שלמדה ממפגשים שארגנה בין נשים מקבוצות שונות באוכלוסייה. האזינו לדבריה של הסנטורית מובינה ג'אפר.

גם נציגות מהתנועה שלנו השתתפו באירוע והציגו יוזמות מקוריות של נע"ש: חברות התנועה יעל אדמי ותמי יקירה דיברו על הפרויקט החשוב לקידום החוק לחלופות מדיניות לפני נקיטת פעולה צבאית. חברות פרויקט פרטנריות לשלום הציגו את הפרויקט בסרטון באנגלית, ערבית ועברית בו הסבירו את חשיבות הפרויקט בעת הנוכחית, וחזרו על המסר שנשים לא מחכות להזמנה לשולחן המשא ומתן אלא יוזמות אותו!

ד״ר שרי אהרוני, מומחית למגדר וסכסוכים באוניברסיטת בן-גוריון, הציגה את מסקנות המחקר שלה על תנועות שלום של נשים יהודיות וערביות, ישראליות ופלסטיניות ועל שיתופי פעולה לאורך שנים רבות בחברה האזרחית.

האירוע הוקדש לזכר חברתנו חיה רווה ז״ל שיחד עם מירי שרון וורדית קפלן (רכזות צוות קשרי חוץ ב-2018) קידמו את יוזמת בקשת המעמד באו״ם. מירי, שעבדה בעבר במשרד האו"ם בוינה, הנחתה את האירוע שלנו באו״ם לבושה בחולצה לבנה כשברקע מאחוריה מתנוססת תמונת הצעדה בקאסר-אל-יהוד (2016).

לצפייה באירוע המלא: